%AM, %15 %536 %2018 %11:%Lip

Seminarium Forum w Krakowie

Napisane przez

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w kolejnym, czwartym już seminarium Forum poświęcone problemom współczesnej ekonomii politycznej, które odbędzie się w tym roku w Krakowie 25 października (czwartek). Prelekcje podczas spotkania wygłoszą prof. Thomas Apolte z Uniwersytetu Muenster oraz prof. Katarzyna Metelska-Szaniawska z Uniwersytetu Warszawskiego. Nasze seminarium tradycyjnie przyjmie formę dwóch wystapień oraz dużej ilości czasu na to, co najważniejsze, a mianowicie na pogłębioną dyskusję i głosy z sali. Więcej szczegółów na temat tego wydarzenia zamieścimy wkrótce, ale już teraz zachęcamy do zarezerwowania sobie czasu na to wydarzenie.

%AM, %02 %509 %2018 %11:%Lip

Zrozumieć kapitalizm

Napisane przez

zrozumiec kapitalizm

Szanowni Czytelnicy, przyjaciele Forum Myśli Instytucjonalnej - pierwsza publikacja książkowa Forum właśnie stała się faktem! Zbiorowy wysiłek siedemnastu autorów zorganizowany przez czworo redaktorów - prof. Annę Ząbkowicz, prof. Macieja Miszewskiego, prof. Pawła Chmielnickiego i dr Sławomira Czecha -  udało się przekuć w pracę pt. "Zrozumieć kapitalizm. Ujęcie ewolucyjno-instytucjonalne". Do napisania przedmowy do niej udało się pozyskać jednego z czołowych współczesnych instytucjonalistów prof. Geoffrey'a Hodgsona

Zapraszamy do zapoznania się ze spisem treści książki tutaj, natomiast obszerny fragment wprowadzenia zamieściliśmy w ostatnim numerze naszego Biuletynu. Osoby zainteresowanie uzyskaniem egzemplarza prosimy o kontakt mailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

%AM, %27 %492 %2018 %10:%Cze

Economics as a Moral Science

Napisane przez

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji "Economics as a Moral Science", która odbędzie się 9 listopada 2018 roku w Warszawie. Organizatorem spotkania jest Zakład Metaekonomii przy Instytucie Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Udział w konferencji zapowiedzieli prof. Łukasz Hardt, prof. Geoffrey Hodgson, prof. Arjo Klamer i prof. Peter Rona. Propozycje abstraktów można zgłaszać do końca sierpnia br.

Więcej informacji na temat tego wydarzenia można znaleźć tutaj

%PM, %22 %734 %2018 %16:%Cze

Forum na konferencji w Białymstoku

Napisane przez

W dniach 25-26 czerwca Forum ma zaszczyt organizować sesję tematyczną na konferencji "Kapitalizm kontra socjalizm. Anatomia zmian systemowych w Polsce w latach 1918-2018" organizowanej na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku. Referaty wygłoszą wówczas prof. Janina Godłów-Legiędź i dr Maciej Kassner. Wkrótce zamieścimy sprawozdanie z tego wydarzenia. 

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji tutaj

%AM, %12 %397 %2018 %08:%Cze

Siódmy numer Biuletynu

Napisane przez

biuletyn7Ukazał się siódmy numer naszego Biuletynu Myśli Instytucjonalnej - cały numer do pobrania tutaj lub w zakładce "Biuletyn". W numerze m.in. tekst o koncepcji racjonalności w ekonomii, prezentacja najnowszej książki Forum "Zrozumieć kapitalizm" oraz sprawozdanie z konferencji w Gdańsku. 

Udanej lektury!

 

%PM, %10 %810 %2018 %18:%Cze

Sprawozdanie z konferencji w Gdańsku

Napisane przez

W dniach 17-18 maja 2018 r. w Qubus Hotel Gdańsk odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „NOWA EKONOMIA INSTYTUCJONALNA A NAUKI O ZARZĄDZANIU” zorganizowana przez Wyższą Szkołę Bankową w Gdańsku. Była to siódma konferencja z tego cyklu. Celem konferencji była wymiana poglądów na temat uwarunkowań instytucjonalnych funkcjonowania podmiotów, regionów oraz gospodarek, czyli powiązanie kwestii instytucjonalnych z problemami podejmowanymi w naukach o zarządzaniu. (...)

 

Przeczytaj całe sprawozdanie z konferencji autorstwa Ewy Gruszewskiej i Magdaleny Owczarczuk tutaj

%AM, %13 %469 %2018 %10:%Kwi

Nominacja profesorska dla Forumowicza

Napisane przez

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Paweł Chmielnicki - członek naszego Forum i jego wiceprezes w latach 2016-2017 - odebrał w dniu 14 marca 2018 roku z rąk Prezydenta RP tytuł profesora nauk prawnych.

Serdecznie gratulujemy!

 

%PM, %23 %769 %2018 %17:%Mar

Odszedł prof. Wacław Jarmołowicz

Napisane przez

Z wielkim żalem zawiadamiamy o śmierci członka naszego Forum prof. dr hab. Wacława Jarmołowicza, który odszedł nagle 19 marca 2018 roku. Żegnamy zasłużonego pracownika nauki i uznanego dydaktyka, wieloletniego pracownika Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Więcej informacji o uroczystoścach żałobnych tutaj

%PM, %02 %758 %2018 %17:%Mar

Forum na konferencjach

Napisane przez

Miło nam poinformować, że nasze Forum weźmie aktywny udział w dwóch konferencjach, które odbędą się w najbliższym czasie. Na konferencji pt. "Nowa ekonomia instytucjonalna a nauki o zarządzaniu" organizowanej w dniach 17-18 maja br. w Gdańsku przez Wyższą Szkołę Bankową w sesji organizowanej przez nasze stowarzyszenie referaty wygłoszą dr Ewa Gruszewska, dr Magdalena Owczarczuk, dr hab. Michał Pietrzak i dr Zofia Łapniewska. Z kolei na konferencji "Kapitalizm kontra socjalizm. Anatomia zmian systemowych w Polsce 1918-2018", która odbędzie się w dniach 25-26 czerwca br. na Uniwersytecie w Białymstoku Forum ma zaszczyt współtworzyć sesję plenarną zatytułowaną "W poszukiwaniu ładu społecznego – metanarracje Adama Smitha i Karla Polanyi’ego". W jej ramach prof. dr hab. Janina Godłów-Legiędź wygłosi referat zatytułowany "Ład społeczny i indywidualizm: od Adama do Vernona Smitha", a dr  Maciej Kassner zaprezentuje rozważania na temat "Problemu ładu społecznego z perspektywy instytucjonalizmu Karla Polanyi'ego". Obydwa spotkania zapowiadają się więc niezwykle interesująco!

 

%PM, %02 %752 %2018 %17:%Lut

Szósty numer Biuletynu

Napisane przez

Biuletyn6Ukazał się szósty numer naszego Biuletynu Myśli Instytucjonalnej - cały numer do pobrania tutaj lub w zakładce "Biuletyn". W numerze m.in. tekst o metodzie Karla Polanyi'ego, sprawozdanie z seminarium Forum w Poznaniu oraz omówienia pozycji książkowych. 

Udanej lektury!

 

%AM, %07 %480 %2018 %10:%Sty

Nagroda dla dr hab. Beaty Woźniak-Jęchorek

Napisane przez

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał dr hab. Beacie Woźniak-Jęchorek, członkini naszego Forum i profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, nagrodę za najlepszą pracę naukowo-badawczą z obszaru rynku pracy opublikowaną w roku 2016 pt. "Instytucjonalne uwarunkowania polskiego rynku pracy. Studium teoretyczno-empiryczne". Krótkie omówienie zawartości tej publikacji zamieściliśmy w trzecim numerze Biuletynu (do pobrania tutaj). 

Serdecznie gratulujemy!

Strona 1 z 3